Zuckerberg, Disipline Verilince Facebook’u Kurmuş

14 Mayıs 1984 doğumlu Mark Zuckerberg sosyal paylaşım sitesi Facebook‘un kurucusudur.

 

Mark Zuckerberg‘ın Facebook sitesini kurma macerası ise okulda disipline verilerek okula bırakmasıyla başlıyor. Disiplin olayının ayrıntısı ise şöyledir;

 

Zuckerberg, ABD’nin en saygın üniversitelerinden Harvard Üniversite girmiş ve üniversitenin ilk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurmuştur. Sitede Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Ancak fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmiş ve veri tabanını hacklediği ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince okulu bırakmıştır.

 

Okulu bıraktıktan sonra Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan Facebook’u kurmuştur. Yani Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsamış. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm okullar Facebook’ta mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle üye olabiliyordu. Daha sonralarda ise  tüm e-posta adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Şu anda ise dünyanın en fazla girilen sitelerin başında geliyor.

Yazıyı Paylaş