Su İçmenin Faydaları

12 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada, günlük sıvı tüketimini giderebilmek için suyu tercih edenlerin daha fazla lif, daha az şeker ve daha az kalorili besin tükettiğini gösteriyor.

Günlük sıvı ihtiyacı için farklı içecekler farklı miktarlarda tüketilmektedir. Her birey kendi alışkanlıkları doğrultusunda seçim yapıyor. Kimi bireyler sadece su içerken kimileri çay ve kahveyi sudan daha fazla tüketiyor, ayrıca gazlı içecekler ile serinleyenler de var. Yapılan araştırmalar, günlük sıvı ihtiyacının, daha büyük bir kısmını sadece sudan alan kişilerin, genel olarak daha sağlıklı bir beslenme programı yürüttüklerini göstermiştir. 12 bin kişi üzerinde yapılan çalışmada su içme alışkanlığı olan bireylerin diğer yeme içme alışkanlıklarının da daha iyi olduğu gözlenmiş. Bu araştırma sonucuna göre sıvı seçiminde su tercih edenler beslenme tipi olarak da daha fazla lif, daha az şeker ve daha az kalorili besin tüketiyor.

 

Suyun Görevleri ve Faydaları:
– Besinlerin sindirimi
– Besinlerin emilimi ve taşınması
– Eklemlerin kayganlığının sağlanması
– Elektrolitlerin taşınması
– Besin öğelerinin metabolizması sonucu oluşan artık maddelerin atılması
– Vücut ısısının denetimi
“Ne kadar ve ne zaman su içmeliyim?” diye soranlara, genel olarak günde 8-12 bardak kadar tüketimin yeterli olduğu söylenebilir.    Suyun ne zaman içildiği ise önemli değildir, yemekten önce, yemek sırasında ya da yemek sonrasında fark etmez. Aralarda da istediğiniz zaman içebilirsiniz.

 

Yapılan araştırmanın ışığında her zamanki gibi su, favori içeceğimiz olarak yerini koruyor. Susamayı beklemeden su için. Su insan vücudunda ve yeryüzünde en çok bulunan maddedir ve yaşamak için en az oksijen kadar gereklidir. Ortalama olarak yetişkin bir bireyin vücut ağırlığının % 55 –  % 75’i sudur.

Yazıyı Paylaş