Nedir Bu “G-20”

G-20, Dünyanın en büyük 19  ekonomisi ve Avrupa Birliğinden oluşur. İngilizce olarak “Group of 20” olarak bilindiği için G-20 denilmektedir.

 

1998’de Asyada ortaya çıkan Finansal krizden etkilenen G-8 ülkeleri, küresel ölçekte karar alma, uyumlu hareket etme ve yükselen pazarlar arasındaki finansal istikrarı sağlamak için yeni bir oluşuma ihtiyaç duymuş ve G-20  örgütünü oluşturmuşlardır.

 

Bu kuruluşa üye ülkelerin hepsinin milli geliri dünyada ilk 31 sıra içinde yer almakta, dünya ekonomisinin % 85’ni oluşturmakta, dünya ticaretinin de % 80’nine yakınını  kontrol etmektedirler.

 

25 Eylül 1999 Washington toplantısında resmen ilan edilen kuruluş, 2008 yılında yaşanan finansal  krizden dolayı  Devlet Başkanları düzeyinde toplanmaktadır.

 

G-20 ülkelerini Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu oluşturuyor.

 

Video olarak izleyebilirsiniz: G-20 Nedir, G-20 Ülkeleri

Yazıyı Paylaş