İlk Olimpiyat

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ilk modern olimpiyat oyunlarının Atina’da 1896 yılında gerçekleştirildi. 23 Haziran 1894’te Uluslararası Olimpiyat Komitesi 13 ülke ve 79 temsilci ile ilk kez toplandı ve Olimpiyat Oyunlarının düzenlenmesine ve ilk olimpiyatların 1896’da Atina’da düzenlenmesine karar verdi.

 

Bu olimpiyatlara 14 ülkeden 241 sporcu katıldı ve 43 yarışta mücadele ettiler.

 

Olimpiyat oyunları her 4 yılda bir düzenlenmektedir. Dünya savaşları hariç, 1896 yılından bu yana pek çok ülkeden yarışmacı katılmaktadır. Olimpiyat oyunlarının bayrağındaki yuvarlaklar 5 farklı kıtayı temsil etmektedir. Mavi Avrupa’yı, sarı Asya’yı, siyah Afrika’yı, kırmızı Amerika’yı ve yeşil ise Avustralya’yı temsil etmektedir.

 

Tarihteki ilk olimpiyat oyunları ise MÖ. 776 yılında Yunanlılar tarafından Tanrı Zeus için yapılmıştır. Sadece Yunan halkının katılabildiği bu dini merasimde spor müsabakalarının yanı sıra müzik ve edebiyat dallarında da yarışmalar düzenlenmiş, sanatçılar eserlerini halka tanıtma fırsatı bulmuştur. Birinci olan, zeytin dalından yapılmış bir taçla ödüllendirilmiştir.

 

Yazıyı Paylaş