Google ve Youtube Nasıl Kurulmuşlar?

En büyük arama motoru ve sitesi olan GOOGLE nasıl kurulmuş:

 

Kurucuları 1973 doğumlu Sergey Brin ve 1973 doğumlu Lawrence Page. 1996 yılında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle google kurulma süreci başlar.

 

Page ve Brin yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak “BackRub” ismini vermişler. Daha sonra, “googol” sözcüğü üzerinde bir değişik yaparak, bu arama motoru Google olarak adlandırılmış.

 

Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi’nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullanılmış.  Google adı 15 Eylül 1997’de etkinleştirilmiş ve 4 Eylül 1998’de Google şirketi resmen kurulmuş.

 

İlk olarak şirketin merkezini arkadaşları Susan Wojcicki’nin Kaliforniya’da bulunan evinin garajı olarak belirlemişler. Google, dünyanın en fazla ziyaret edilen 1. sitesidir.

 

 

Bir video barındırma  ve paylaşma sitesi olan YOUTUBE nasıl kurulmuş:

 

Kurucuları 1979 doğumlu Jawed Karim ve 1977 doğumlu Chad Hurley Meredith.

 

Urbana Champaign üniversitesinde Bilgisayar bilimi bölümünden mezun Karim, online video bulmanın zorluğunu yaşıyordu. Bu zorlukları çözmek fikri de bir video paylaşım sitesine önderlik etti.

 

14 Şubat 2005 tarihinde www.youtube.com ismi aktif hale geldi ve site kuruldu. 23 Nisan 2005’te ise Jawed Karim’in San Diego Hayvanat Bahçesi’nde çekip paylaştığı Me at the zoo isimli ilk YouTube videosu paylaşıldı.

 

2005 Mayıs’ta YouTube beta sürümünü yayınladı. Altı ay sonra Kasım ayında ise site resmi olarak yayına geçti.

 

Hızlı büyüyen site Kasım 2006’da ise dünyanın 1 numarası Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Youtube, dünyanın en fazla ziyaret edilen Facobook’tan sonra 3. sitedir.

Yazıyı Paylaş