Dünyanın En Küçük 5 Ülkesi

Uluslararası ortamda tanına 206 tane bağımsız ülke bulunmaktadır. Bu 206 ülkeden nüfus olarak en az 5 ülkesi şöyledir:

 

5- San Marino: Güney Avrupa’da İtalya Yarımadası içerisinde bir ülke. 61,2 km²’lik yüzölçümüne sahip olan ülke nüfusu yaklaşık 33 bin. Ülkenin hiçbir denize kıyısı yoktur. Avrupa’nın beş mikrodevletinden biridir.

 

4- Palau: Bir Okyanusya ülkesi olan Palau, Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde, Büyük Okyanus’un güneyindedir. 1994 yılında ABD himayesinden çıkarak bağımsız olan ülke, 350 adadan oluşmakta ve ülkenin nüfusu yaklaşık 21 bin.

 

3- Tuvalu: Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan bu ülke deniz seviyesinden sadece 5 metre yüksektedir. 26 km²’lik yüzölçümüne sahip olan ülkenin nüfusu yaklaşık 12 bin.

 

2- Nauru: Güney Pasifik’te bulunan bir ada ülkesi. Nauru, 21 km²’lik  yüzölçümü ile dünyanın en küçük ada ülkesidir ve nüfusu yaklaşık 10 bin civarındadır.

 

1-Vatikan:   İtalya Roma sınırları içersinde bulunan Uluslararası ortamda tanınan en küçük ülkedir.  0,44 km²’lik  yüzölçümü ile 1000  kadar nüfusa sahip. Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlettir. Katolik mezhebinin lideri olan Papa aynı zamanda devlet başkanıdır.

 

Video olarak izleyebilirsiniz: En Küçük 5 Ülke

Yazıyı Paylaş