Büyük Göktaşı Dünyayı Sıyırdı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Başkanlığı’nın (NASA), çok tehlikeli göktaşları grubundan bir asteroidin dünyanın yakınından geçtiğini belirtti. NASA, resmi internet sayfasında yer alan açıklamada, 2013 TV135 ismi verilen ve dünyanın yakınından geçtiği belirtilen göktaşının boyunun, 400 metre civarında olduğu tespit edildi.

 

NASA bilim adamları göktaşının dünyaya en çok yaklaştığı mesafeyi 6,7 milyon kilometre olarak hesaplarken, bu mesafe ayın dünyaya olan uzaklığının yaklaşık 15 katına karşılık geliyor.

 

Göktaşının gelecek 4 yıllık hareketini inceleyen bilim adamları, yörüngesiyle ilgili birçok belirsizliklerin bulunduğunu, gök cisminin dünyayı etkileme ihtimalinin ise mevcut ölçümlere göre 63 binde 1 olduğunu belirtiyor.

 

Asteroid, 8 Ekim 2013 tarihinde Ukrayna’da Kırım Astrofizik Gözlemevi astronomları tarafından keşfedildi. Dev göktaşının, hesaplamalara göre, çizdiği yörünge doğrultusunda 2032 yılında tekrar dünyaya yakın bir noktadan geçiş yapması öngörülüyor. (www.samanyoluhaber.com)

Yazıyı Paylaş